• Lista galerii

• Warsztaty laboratoryjne BioCEN – Łowcy mikrobów

25.04.2022

W marcu 2022 r. uczniowie klasy 5c brali udział w eksperymentalnych zajęciach na żywo przeprowadzonych na miejscu w naszej szkole przez zespół specjalistów z BIOCEN-u w Warszawie.

Zajęcia były nakierowane na samodzielną i twórczą pracę uczestników.

Temat warsztatów: Łowcy mikrobów

W trakcie warsztatów uczestnicy izolowali drobnoustroje z różnych środowisk, poznali metody zakładania i prowadzenia ich hodowli. Analizowali właściwości środowisk zamieszkiwanych przez bakterie. Prowadzili obserwacje mikroskopowe wybranych bakterii.

Uczniowie poznali metody pracy w laboratorium:

• pobierali próby ze środowiska do hodowli szczepów bakterii, w tym z telefonu, podeszwy buta, dłoni, etui, długopisu;
            • wykonywali na szalkach Petriego z agarem posiewy mikrobiologiczne;
            • Poznali skalę pH - ilościową skalę kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych;
            • analizowali pH różnych roztworów wodnych.

Aktywna forma zajęć biologicznych sprawiła uczniom wiele radości i wpłynęła na rozwijanie ich zainteresowań naukami przyrodniczymi. Dała też możliwość sprawdzenia wiedzy biologicznej w praktyce.

W klasie szóstej planujemy zajęcia na miejscu na Wydziale Biologii UW oraz w prawdziwym laboratorium biologii molekularnej BioCEN

Kilka słów o …..   BioCEN

BioCEN jest prowadzone i wspierane przez instytuty naukowe oraz uczelnie warszawskie. BioCentrum Edukacji Naukowej, dawniej Szkoła Festiwalu Nauki powstało w 2002 roku. Jest wyjątkową inicjatywą popularyzującą naukę.

Posługuje się nowatorskimi metodami, dociera do szerokiego grona odbiorców, posiada własne laboratorium w Warszawie, współorganizuje wydarzenia w całej Polsce dla szkół, firm, festiwali nauki i innych instytucji oraz zainteresowanych osób.

Nagrody i wyróżnienia

2021 – Laureat Plebiscytu Orły Kształcenia 2021.  Celem konkursu jest wyróżnienie liderów branży edukacyjnej, którzy wyznaczają kierunek, stawiają na rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji, dzięki czemu mogą sprostać wymaganiom swoich Klientów.

2021Wyróżnienie razem z GD Events w kategorii “Przyroda” w konkursie “Słoneczniki 2021” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Warszawie za platformę edukacyjną/komiks interaktywny “Zostań Bohaterem Zdrowia” przybliżający młodym odbiorcom zagadnienia związane z pandemią COVID-19. Organizator konkursu: Czas Dzieci.

2021 – Nominacja razem z GD Events w kategorii “Logika” w konkursie “Słoneczniki 2021” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Warszawie. Organizator: Czas Dzieci.

2020 – finalista konkursu na nagrodę Popularyzator Roku 2020 w kategorii: Zespół.  Organizowany od 2005 r. prestiżowy konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. Organizatorzy: serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

2019 – Nominacja w kategorii “Przyroda” w konkursie “Słoneczniki 2019” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Warszawie. Organizator Czas Dzieci.

2019 – Nominacja w kategorii “Logika” w konkursie “Słoneczniki 2019” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Warszawie. Organizator Czas Dzieci.

2013Dyplom uznania od Komitetu Organizacyjnego i Programowego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik za nieustanną chęć dzielenia się wiedzą, wierność prawdziwym ideałom nauki i odważne decyzje, które zmieniają świat.

2010 – Tytuł Miejsce Odkrywania Talentów 2010″ przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Roku Odkrywania Talentów za dotychczasową działalność BioCEN na rzecz unowocześniania i podnoszenia poziomu kształcenia polskiej młodzieży w zakresie nauk przyrodniczych, szczególnie biologii.

2007Nagroda PTG przyznawana przez Polskie Towarzystwo Genetyczne dla Szkoły Festiwalu Nauki (dawna nazwa BioCEN) za działalność popularyzatorską w latach 2004-2006.

2006 – Tytuł “Popularyzator nauki 2006” w konkursie Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii: Dziennikarz, Redakcja lub Instytucja Nienaukowa dla Szkoły Festiwalu Nauki (dawna nazwa BioCEN). Równorzędną nagrodę w tej kategorii otrzymał redaktor Wiktor Niedzicki.

• Zapraszamy do obejrzenia filmu o naszej szkole

• Synergia
      • bip